Kínai azálea (Rhododendron simsii)
Ezernél is jóval többféle rhododendron-faj létezik. Ezek közül kettő olyan, amely szobanövényként is nevelhető: a kínai (R. simsii) és a japán (R. obtusum) azálea. Az utóbbi a szabadban is megél.
Az azáleák gondozása nem nehéz, de a növénynek azért van néhány különleges igénye. Ha ezeket teljesítjük, kiváltképp, ha enyhén savanyú, mészszegény földbe ültetjük, viszonylag egyszerű a kezelése.
A növények olykor megbetegednek
Az azáleákat sajnos számos kártevő támadja meg, kezdve a levéltetvektől egészen az azáleamolyig. Ha túl sok kártevőt találunk a növényen, inkább dobjuk ki.
A virágzás idején naponta öntözzük!
Az azáleák rendkívül gyorsan kiszáradnak, ezért-mindenekelőtt virágzás idején-minden nap mészmentes (pl. felforralt és lehűtött) vízzel öntözzük meg őket. Az sem baj, ha időnként víz áll a cserép alatti tányérkában. Megfelelő gondozás esetén a növény hetekig virágzik.
Válasszuk ki a legszebb fajtát!
A szobai azáleákon sok nemesítő próbálja ki tehetségét, így aztán egyre újabb és újabb fajták jelennek meg. Nem csupán fehér, rózsaszín vagy vörös virágúakat találunk köztük, hanem számos átmeneti árnyalatút is, s mindezek ősztől tavaszig a legkülönbözőbb időszakokban virágozhatnak. Válasszuk tehát ki az ízlésünknek leginkább megfelelőt! Az egyszerű és telt szirmú változatok között is választhatunk.
Hogyan marad azáleánk szép és egészséges?
Szeptember és április között vásároljunk azáleát!
Elvirágzás után a szobai azáleát sokan kidobják, pedig több éven át is meg lehet tartani. Ha a virágzás után megfelelően bánunk vele - hideg és világos helyre tesszük, de nem hagyjuk kiszáradni -‚a következő ősszel vagy télen virágzó „újraéledéssel”hálálja meg.
Nyáron tegyük ki a kertbe!
A fagyosszentek után, körülbelül május közepén az azáleákat kitehetjük a balkonra vagy a kertbe, és egészen őszig ott hagyhatjuk Őket. Keressünk egy félárnyékos, de meleg helyet, és ültessük át a növényt egy tiszta tőzegkorpával megtöltött, nagy cserépbe. Szeptember- októberben vigyük vissza a házba!
Szeptember vége felé, az első fagyok előtt, a növényt ismét vigyük be a házba. Eleinte azonban ne tegyük 5-10 ‘C-nál melegebb helyre. Amikor az első bimbók színesedni kezdenek (mintegy hal hét múlva), a növényt bevihetjük a lakószobába. Amíg meg nem szokta az új helyét, a levegő nem lehet túl Száraz, különben lehullanak a bimbók.
A sok víztől szép és egészséges lesz a növény
A virágzás megindulásáig a növény minden részét naponta permetezzük le vízzel. A már kinyílt virágok azonban nem viselik el a vizet: Csúnya foltok keletkeznek rajtuk. Mindig figyeljünk a hervadt levelekre és virágokra - ezek figyelmeztető jelei annak, hogy a növény kezd kiszáradni. Ilyenkor helyezzük az egész Cserepet egy mésztelenített, langyos vízzel telt vödörbe, és hagyjuk, hogy jól megszívja magát vízzel. A virágzás után az éves ciklus kezdődik elölről: nemsokára kihelyezhetjük a növényt a kertbe.
NÖVÉNYDOKTOR
Ha a növény hullajtja a leveleit, annak többnyire a kiszáradás az oka, de a túltrágyázás és a túl nagy meleg is okozhatja a virágok és a levelek hullását.
A levelek és hajtás- csúcsok megsárgulását előidézheti a föld vagy a víz túl magas mésztartalma, de vas- hiány miatt is felléphet ez a tünet. Használjunk mésztelenített vizet ős mészszegény trágyát. Vashiány esetén öntözzük a növényt drogériában kapható vastartalmú oldattal.
Ha levéltetveket találunk a friss, zsenge hajtásokon ős rügyeken, valamilyen rovarirtó szer vagy egy szappanos vizes fürdő segíthet.