Szártalan kankalin (Primula vulgaris)
A szerény erdei talajnövényből pompás fajok keletkeztek a nemesítés során - olyan kankalinok, amelyek a lakásban és később a szabadban is élénk színekben díszlenek.
A tavasz hírnöke
A nagyvirágú kankalin a tavasz egyik első hírnöke. Latin neve a ‘prima’ szóból származik, és azt jelenti: az első, amely az új évben virágzik.
Kétszer nyílik egy évben
Az eredeti faj valamennyi kankalinfaj közül a legtörékenyebb, legfinomabb alakú. Ovális levelei befelé haladva elkeskenyednek. Az egész növény egyszerű felépítésű és virága is szolid, mégis igen mutatós. Megfelelő gondozással elérhetjük, hogy egy évben kétszer virágozzon.
Megporzásból származó magok
A szártalan kankalin esetében a nagyméretű virágok rövid száron találhatók, ezért is kapta a növény ezt a nevet. Ha a virágokat beporozzuk, ragacsos, olajos magvak képződnek. Ezeket cserépbe vetve új növényekhez juthatunk, amelyek néha másképp néznek ki, mint az anyanövény. Ezen ne csodálkozzunk, mert magvetéskor gyakori, hogy az új növény virágai, levelei vagy felépítése eltér az anyanövényétől.
Szinte minden színben
Kankalinnal csaknem minden elképzelhető színösszeállításban találkozhatunk. Ez egyrészt
a termesztők hatalmas munkáját dicséri, másrészt az új fajták létrehozásának örömét jelzi. Valamennyi fajta levélrozettája azonos alakú - magasságuk, színük és virágaik formája azonban különböző.
A szártalan kankalin egy éve
Február
Dúsan virágzó kankalint virágüzletben vásárolhatunk, vagy ássunk ki a kertben
lévő növények közül egy tövet, és ültessük cserépbe.
Márciustól áprilisig
A fejlődésben lévő növénynek sok vízre van szüksége. Még ne trágyázzuk, mert az késleltetheti a virágzást.
Májustól júniusig
A legtöbb kankalinfaj ekkora már elvirágzott. A növények kikerülhetnek a kertbe vagy az erkélyládába, félárnyékos vagy árnyékos helyre.
Júliustól augusztusig
A kiültetett növények újból virágoznak. Száraz időben öntözzük őket. Virágzás után vágjuk le a virágszárakat ás a magtokokat.
Szeptembertől októberig
A kankalin levelei lassan elsárgulnak. Télire takarjuk le a növényeket lombbal vagy fenyő- gallyakkal, mert ha februárban szeretnénk kiásni őket, gondoskodnunk kell a fagyvédelemről.
Novembertől decemberig
A hőmérséklet ilyenkor alacsony, és a növények pihennek. Tegyük a kankalint hűvösebb helyre, és nagyon keveset öntözzük, amíg februárban újra megindul a természetes növekedés.
NÖVÉNYDOKTOR
A gyökérnyak elrothad, a növény elhervad vagy megáll a növekedése. Ennek oka a gyökárnyak-rothadás. A növényt túl nedvesen tartottuk, vagy túl mélyre ültettük. A gyökárnyakat takarjuk be tőzegkorpa ás kavicsos homok keverékével. Rövid időn belül megindul az új gyökerek képződése. Egyidejűleg csökkentsük az öntözővíz mennyiségét, és tegyük világosabb helyre.
Rövid virágzás a virághajtások képződésének elmaradása esetén vágjuk le az elszáradt kocsányokat, és távolítsuk el a sárga leveleket. A kankalin hamarosan újra kivirágzik, a rozettában pedig új levelek fejlődnek.
A szürke, bársonyos levélrészek a szürkepenész jelei. A gombás megbetegedést a túl magas páratartalom és a túl alacsony hőmérséklet okozhatja. A növényt körültekintően kezeljük gombaölő szerrel, és állítsuk melegebb, szellősebb helyre.
A virágkocsányok és a levelek lekókadnak, ami vízhiányra utal. A növényt alaposan öntözzük meg, és a továbbiakban is gondoskodjunk jobb vízellátásról.