Kereklevelű sziklapáfrány - Több mint időtöltés. Hobbi.

Több mint időtöltés. Hobbi.
Virágos és zöld dÍsznövények
Tartalomhoz ugrás
Kereklevelű sziklapáfrány

Ez az alacsony növekedésű, erőteljesen elágazó páfrány kiváló talajtakaró növény. Sok helyet igényel, mert apró levélkékből álló lombja szélesen elterül.



Gombokra emlékeztető levelek

A kereklevelű sziklapáfrány Új-Zélandon és Dél-Afrikában honos, de a mi éghajlati viszonyaink között is jól fejlődik. Nem túl igényes, tartsuk mérsékelt szobahőmérsékleten (télen legalább 12 °C-on), és öntözzük rendszeresen. A gyökérlabda sosem száradhat ki teljesen. A rozsdabarna száron elhelyezkedő, apró, kerek, bőrnemű levelei miatt gombpáfránynak is nevezik. A páfrány díszét, mivel nem virágos növény, hanem haraszt, szép formájú, sötétzöld levelei adják. Az egyes páfránylevelek fajtól függően 30-70 cm hosszúak is lehetnek.

Ősi növény

A páfrány a Föld egyik legidősebb növénye, már több millió évvel az ember megjelenése előtt létezett.
Sok páfránnyal ellentétben száraz helyet igényel. Világos, de közvetlen napfénytől mentes ablakpárkányon megfelelően fejlődhet.

Talajtakaró tulajdonságok

A kereklevelű sziklapáfrány kiválóan társítható más növényekkel. Elegáns talajtakaróként, amelynek sűrűn álló levelei szélesen elterülnek, jól illik magasabb termetű, hasonló életfeltételeket igénylő színes virágú dísznövényekhez. Erre a célra virágládák és hengeres formájú edények különösen megfelelnek.

A nevelés sajátosságai

A kereklevelű sziklapáfrányt csak mérsékelten, de rendszeresen öntözzük, nyáron hetente egyszer, télen nagyobb időközönként. Más páfrányfajokkal ellentétben a vezetékes vízre nem érzékeny. Kedveli a száraz levegőt, tehát nem kell permeteznünk, de gyökérlabdája soha ne száradjon ki - ez ugyanis a növény pusztulását jelentené.

Szaporítás tőosztással

Mivel kúszó gyöktörzsű növény, átültetéskor több részre oszthatjuk.

Spórákkal történő szaporítás

Ez a módszer jóval bonyolultabb és időigényesebb, még akkor is, ha érdekes megfigyelni, hogyan fejlődnek ki a spórákból az új hajtások. Ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani, érettek-e már a spórák, rázzuk meg az idősebb leveleket egy fehér papír felett. Ha a spórák finom porként hullnak le, akkor érettek.

Használjunk műanyag tálat és téglát

Öntsünk egy tálba 2-3 cm vizet, helyezzünk bele egy (előzőleg forralással fertőtlenített) közepes méretű agyagtéglát, majd terítsünk rá kb. 1 cm vastagságban tőzeget. A spórákat szórjuk ki a tőzegre, a tálat pedig borítsuk le üveglappal. Ha a kövön már zöldes bevonatot látunk, az előtelepeket áttűzdelhetjük kis cserepekbe. Kezdetben húzzunk a cserépre szellőzőnyílásokkal ellátott fóliát, hogy megvédhetjük a növényeket.

Kis páfránykert

A kereklevelű sziklapáfrányt legjobban a bordapáfrány-nyal (Blechnum) és a trópusi madárfészekpáfránnyal (Asplenium nidus) társíthatjuk. Ültessük a növényeket egymástól elegendő távolságra, hogy mindegyikük megfelelően fejlődhessen.


Vissza a tartalomhoz