Húsvéti kaktusz - Több mint időtöltés. Hobbi.

Több mint időtöltés. Hobbi.
Virágos és zöld dÍsznövények
Tartalomhoz ugrás
Húsvéti kaktusz

A húsvéti kaktusz nagyon hasonlít a karácsonyikaktuszra. Virágrügyei a téli hideg hatására képződnek, a virágok azonban csak a nappalok hosszabbodásakor jelennek meg.



A tavaszi virágok előhírnöke

E húsvéti kaktusz Brazília őserdeiből származik, ahol a fák elágazásaiban fejlődik: epifita faj saját anyagcserével, gyökerei a mohában, fakéregben és levélmaradványok közt találnak megfelelő életfeltételeket.

Az igazi és a hamis húsvéti kaktusz

A húsvéti kaktusz sima, lapos szárú növény. Virágai az érett hajtások végén ülnek, egyforma méretűek, színük élénk vörös, némi sárgás árnyalattal.
Sokszor ugyanezen a néven kínálnak egy másik növényt, amelynek hajtásai serteszőrösek, az igazinál gazdagabban nyílik, virágai ugyanolyan színűek. Az utóbbi években egyre több hibriddel találkozhatunk, ilyen például az Anneke' fajta.

Gyenge gyökérzet

A húsvéti kaktuszok jól alkalmazkodtak a szobai környezethez, ápolásuk alig jelent gondot. A gyenge, vékony gyökérzet miatt könnyű, laza szerkezetű talajba ültessük. A kaktuszokat a virágzás eléréséhez bizonyos ideig 10 °C körüli hőmérsékleten kell tartani, ekkor különösen sok virágrügy képződik rajtuk.

Természetes formák

Idősebb korára a húsvéti kaktusz ágrendszere csüngővé változik. Ez teljesen természetes, ha lehet, ne is változtassunk rajta. Épp ellenkezőleg: használjuk ki ezt, és tartsuk a növényt ámpolnanövényként. Idővel csodálatos, virágos növényünk lesz.

A húsvéti kaktusz nevelése

Ahhoz, hogy élvezhessük növényünk szépségét, ismernünk kell annak életritmusát, mely a következő: a húsvéti virágzás után új hajtások nőnek, ezeken fejlődnek a következő év virágai. Ez tehát nem nyugalmi időszak, ellenkezőleg, az év világos hónapjai nélkülözhetetlenek a virágok kifejlődéséhez. Rendszeresen öntözzük, és adjunk neki tápoldatot. Ilyenkor a kaktusz sok fényt igényel.

Csak az érett csúcshajtások virágoznak

Ősszel leáll a hajtásnövekedés, ilyenkor kevesebbet kell öntöznünk. Ekkor érnek be a szélső hajtások. A puha, egyszerűen letörhető hajtáscsúcsokat októberben leszedhetjük, ezzel elősegíthetjük a következő évi virágzást. A pihenési időszakban (október-január) tartsuk a növényt hűvös (12 °C) helyen. Ezután már csak hetente egyszer kell öntöznünk.

Virágrügy-képződés

Amennyiben megfelelő hőmérséklet mellett a hajtások beértek, érdekes megfigyelni a virágrügyek kifejlődését, melyek vörös színűek és folyamatosan növekednek. Február-márciusra a rügyek kb. 2 cm-es nagyságot érnek el, ekkor tegyük a növényt világosabb, melegebb helyre. A virágzási időszak egy hónapig, szerencsés esetben akár tovább is tart.

Szaporítás

A húsvéti kaktusz „egyszerű" szaporítása sem jelent gondot. Nyáron törjünk le hajtáscsúcsokat, és hármasával ültessük őket cserépbe. Mintegy 3 hét múlva új kaktusz fejlődik.

A húsvéti kaktusz mint fa

A húsvéti kaktusz, mint azt már említettük, gyenge gyökérzetű, azonban ráolthatjuk erősebb gyökérzetű fajra, pl. Eriocereusra. Ehhez 15-25 cm hosszú hajtások szükségesek. Az Eriocereus törzset a kívánt magasságban elvágjuk, a vágási felület széleit kb. 2 cm mélyen bemetsszük. Törjük le a húsvéti kaktusz néhány egészséges, vastag „levelét", és dugjuk a bevágásba. Azért, hogy megakadályozzuk az elmozdulást, célszerű a leveleket tűkkel a törzshöz rögzíteni, különben könnyen kicsúszhatnak. A két hajtásdarab kb. 3 hét alatt nő össze, ezalatt tartsuk a növényt északi fekvésű ablakban. Az új kaktusz erősebb gyökérzetével biztosabban áll nehezebb edényben, illetve földben.

NÖVÉNYDOKTOR

□ A gyökér- és szárrothadás a húsvétikaktusz pusztulását jelenti. Ha szerencsénk van, és a szélső szártagokat még nem érinti a betegség, azokat dugványként felhasználhatjuk.
□ A gyapjastetvek, a pajzstetvek és a levéltetvek könnyen felismerhetők a gyapjas, fehér csomókról, a barna pajzsokról, illetve a zöldszínű tervekről (a hajtáscsúcsokon). Óvatosan távolítsuk el a kártevőket. Ezután a beteg helyeket töröljük át alkoholos vattával, és tusoljuk le a növényt. Amennyiben ez nem segít, alkalmazzunk rovarirtó szereket.
□ A rügyhullás oka a magas hőmérséklet vagy a hőmérséklet ingadozása. Gondoskodjunk hűvösebb helyről. Ügyeljünk rá, hogy a fény beesési szöge a virágrügyek kialakulása után ne változzék.

Vissza a tartalomhoz