Pikkelyvirág - Több mint időtöltés. Hobbi.

Több mint időtöltés. Hobbi.
Virágos és zöld dÍsznövények
Tartalomhoz ugrás
Pikkelyvirág
Vriesea

Ennek a broméliának a virágai tűzvörösek, csúcsai sárgák, maguk a virágok hosszúak, kard formájúak. A több hónapig tartó virágzás után a növény lassan elhal, de eközben számtalan sarjat nevel.



Rövid életű, de szép bromélia

A pikkelyvirág családja a legtöbb fajt számláló bromélia nemzetség. Összesen 150 különböző természetes változata ismert. Legtöbbjük őshazája Brazília. Ma már a világ minden részén üvegházakban nevelik. Ennek következtében a számos faj mellett számtalan fajta és hibrid is létezik.

Életszakaszonként eltérő gondozás.

A gondos helykiválasztásnál azt is figyelembe kell vennünk, milyen idős növényt szeretnénk elhelyezni. A fiatal növények ugyanis, mivel még levélrozettát és virágot kelt nevelniük, a hely szempontjából támasztanak bizonyos igényeket. Mindenekelőtt nagyon magas páratartalmat igényelnek, és világos, ám nem közvetlenül napos helyre van szükségük. Ha viszont a pikkelyvirág már virágot hozott, bárhol elhelyezhetjük, ahol elegendő fényt kap. Ilyenkor már nem támaszt különösebb igényeket, ugyanis a növény élete vége felé közeledik. Minél hűvösebb helyre tesszük, annál tovább nyílik a virága. Mielőtt a broméliák elpusztulnának, gondoskodnak az utánpótlásról.
A tő körül fiatal növényeket nevelnek. Mintegy hat hónap elteltével ezek a növények már elég erősek ahhoz, hogy az anyanövényről leválasszuk, és külön elültessük őket.

Zöld és színes

A pikkelyvirágok esetében két csoportot különböztetünk meg: a zöld levelűeket és a tarka levelűeket. Az első csoportba tartozik a sárga virágú, zöld csúcsú ormáslevelű pikkelyvirág (V carinata), és az apró termetű, széles, ovális virágú papagájvirágú pikkelyvirág (V. psittacina). A legismertebb a széles levelein rozsdabarna csíkokkal büszkélkedő sötétsávos pikkelyvirág (V splendens). E fajnak különösen sok hibridje létezik, Az írásjeles pikkelyvirág (V hyerogliphica) fekete keresztcsíkjai a hieroglifákhoz hasonlóan rendeződtek. Szobanövényként nem annyira érdekes, mert csak nagyon ritkán virágzik.

Virágot és sarjhajtást hoz

A saját nevelésű pikkelyvirág leghamarabb egy-, de legkésőbb három év elteltével virágzik. Az is előfordulhat azonban, hogy hiába várunk a virág megjelenésére. Ha kizárható, hogy a növény nem a fény hiánya miatt nem hoz Virágot, próbálkozzunk a következő trükkel. Tegyünk néhány almát a növény földjére, majd húzzunk fóliát a cserépre. Az alma olyan gázt (etilént) fejleszt, amely a növényt virágzásra készteti. Nemrégiben Hollandiában kifejlesztettek egy olyan szert is, amely a broméliákat virágzásra bírja.

Sarjnevelés

Ha úgy gondoljuk, hogy a virág elhervadása és a sarjnövények kész növénnyé fejlődése közötti idő túl hosszú, Van megoldás ennek az időszaknak a lerövidítésére is. A virágszárat már akkor távolítsuk el a növényről, amikor a virág hervadni kezd, vagyis amikor szépsége már úgysem a régi. A virágszárat a lehető legmélyebb ponton vágjuk le. Ily módon ugyanis a növény a megmaradt növényrészeket, nem padig a már félig hervadt virágot látja el tápanyagokkal. Ezen túlmenően a pikkelyvirág magról is szaporítható, de a magról való vetés nagyon időigényes művelet.

NÖVÉNYDOKTOR

Ha a levélvégek bebarnulnak, és zsugorodni kezdenek, a növény nem kap elég vizet. Nyáron a víz akár a rozetta tölcséreiben is állhat.
A csigák elsősorban a melegházakban nevelt broméliákat károsíthatják. Mivel éjjel előjönnek rejtekhelyükről, összeszedhetjük őket.
Ha a növény nem hoz virágot, valószínűleg túl sötét helyet választottunk számára.

TANÁCSOK

Méret és növekedés
A pikkelyvirág jellegzetes, nagy, tölcsér formájú levélrozettájú bromélia, Levelei akár a 4 cm szélességet a 40 cm-es hosszúságot is elérhetik. A levelek általában nagyon szép kereszt-csíkokkal díszítettek.

Virág és illat
Csak egyszer virágzik. Az általában sárga színű virágok piros fedőlevelekkel borítottak. Illatuk nincs.

Fény és hőmérséklet
A fiatal növények világos, ugyanakkor közvetlen napfénytől védett helyet, magas páratartalmat, és 20 C körüli hőmérsékletet igényelnek. A virágzó példányok az elhelyezést illetően már nem támasztanak igényeket.

Öntözés és trágyázás
Tavasszal és nyáron a földje legyen mindig mérsékelten nyirkos, télen viszont inkább tartsuk szárazon. Nyáron havonta egyszer kapjon tápoldatot. Fontos, hogy a növényt lágyított vízzel öntözzük.

Föld es átültetés
A broméliák a laza földet és a jó vízelvezetésű cserepet szeretik.

Nyesés, visszavágás
Nem kell nyesni.

Szaporítás
Sarjnövényeket nevel, ezeket vegyük le az anyanövényről, és ültessük külön-külön cserepekbe.

Környezet
A pikkelyvirág jól mutat epifita növények tartására használt fadarabokon. Virágzó
példányai kiemelt helyet érdemelnek.

Vissza a tartalomhoz