Csíkolt lándzsarózsa (Aechmea fasciata)
A csíkolt lándzsarózsa kissé mereven felálló növekedése ellenére is kimondottan szép. Különösen a virágszár és a levelek szokatlan szín- árnyalatai miatt nagyon Vonzó és romantikus hangulatú dísznövény.
Színpompás növény
A csíkolt lándzsarózsát általában akkor vásároljuk meg és ajándékozzuk szeretteinknek, amikor virágzik. Ez érthető is, hiszen a pompás virágszár tekintélyt, erőt, ugyanakkor kecsességet és gyengédséget sugároz. Pedig a növény nem is annyira gyengéd. A hosszú, merev, szürkésfehér levelek szélén található rövid fogak ugyanis olyan élesek, hogy könnyen megsérthetik a bőrünket.
Tartós virágszár
A valódi virágok világoskék vagy lila színűek és meglehetősen kicsik. A bimbók és az új virágok gyorsan kifejlődnek. Az igazán feltűnő rózsaszín fellevelek hónapokig szépek maradnak.
Csak egyszer virágzik
A csíkolt lándzsarózsa sajnos csak egyetlen egyszer virágzik. Szerencsére azonban olyan sokáig tart a virágzási időszak, hogy ez idő alatt a növény oldalhajtásokat nevelhet. Ezeket az anyanövényről leválasztva és külön cserépbe ültetve új növényeket nevelhetünk.
Epita növény
A csíkolt lándzsarózsa az ananászfélék családjába tartozik. Nem pozsgás, mégis nagyon ellenálló növény. Tulajdonképpen a dél- és közép-amerikai esőerdők fáinak ágvilláiban nő. Az epifita növények nagyon igénytelenek. Talajként beérik egy maroknyi lehullott falevéllel. A szükséges vizet és táp- anyagokat a levegőből veszik fel, amelyek a növény tölcsérében (ciszternáiban) gyűlnek össze.
A csíkolt lándzsarózsa gondozása
A csíkolt lándzsarózsa a lakásban az év bármely időszakában jól fejlődik. Ellentétben más, szobában tartott növénnyel, nyáron nem vágyik a szabad levegőre. Tartsuk inkább mindig a lakásban. A többi ananászféléhez hasonlóan az ellenálló szobanövények közé sorolható.
Nyár
A növényt nyáron rendszeresen kell öntöznünk. A lágyított, szobahőmérsékletű vizet mindig a növény tölcséreibe öntsük. Gyakran ellenőrizzük, hogy a növény gyökérlabdája is mindig egyenletesen nyirkos legyen, földje pedig laza. Tavasszal és nyáron a növény csak alacsony koncentrációjú tápoldatot kapjon. A tápoldatot szintén a levelek tövénél kialakuló tölcsérekbe öntsük.
Tél
A csíkolt lándzsarózsát 15—16 Celsius fokos hőmérsékletű helyen teleltessük. Ilyenkor tápanyag-utánpótlásra nincs szüksége. Ha a levegő páratartalma megfelelő, a növénynek elegendő a levegőből felvett nedvesség. A növény földjét tartsuk nyirkosan, Ugyanúgy, mint nyáron.
Évente legalább háromszor öntsük ki a növény tölcséreiben felgyülemlett vizet, tisztítsuk meg a növény közepét, és öntsünk bele újra tiszta, lágyított vizet. Ez a következők miatt szükséges: az állott víz egyrészt nagyon gyorsan megromlik, ami károsíthatja a növényt (és a kellemetlen szag a lakásban is érezhetővé válhat), másrészt olyan üledékek képződhetnek, amelyek lerakódnak az érzékeny növényi szövetekben.
NÖVÉNYDOKTOR
Az ananászfélék családjába tartozó csíkolt lándzsa- rózsa nagyon ellenálló növény. Ha a leírtaknak megfelelően gondozzuk, betegségek és kártevők megjelenésével nem kell számolnunk.
Alacsony hőmérséklet esetén a levélrozetta rothadni kezdhet. Ezért fontos, hogy a tölcsér- ben felgyülemlett vizet időről időre kicseréljük.