Mikulásvirág
Euphorbia pulcherrima
A mikulásvirág igen kedvelt szobanövény, hiszen a zord téli hónapokban életet varázsol a lakásba. Élénkpiros fellevelei hónapokig mutatósak maradnak.
Dekoratív szobanövény
Az adventi és karácsonyi időszak legkedveltebb szobanövénye alighanem a mikulásvirág. A növény hazája Mexikó, ahol néhány méter magasra is megnő. A nemesített fajtákat növekedés gátló szerekkel kezelik, ezért lényegesen alacsonyabbak.
Csodaszép fellevelek
A mikulásvirág fő vonzereje nem a szinte észrevehetetlen, csöpp kis sárga virág, hanem lángvörös (néha vajszínű) fellevele. A megfelelő körülmények között nevelt példányok fellevele optimális esetben 3—4 hónapig is mutatós marad. Az utóbbi években keresztezéssel őszibarack és lazacszínű fellevelű növényeket is sikerült nemesíteni.
Egyetlen szezonra is
A mikulásvirágtól sokan megválnak, miután elvirágzott, mivel nem valószínű, hogy a következő évben is ugyanolyan szép lesz. Aki mégis szeretné megtartani a növényt, az vágja vissza 15 centiméteresre. A nyugalmi időszakban (május—június) 15—16°C-os hőmérsékleten kell tartanunk. Ilyenkor földje legyen szinte teljesen száraz. Tavasz végén rázzuk le róla a régi földet, és ültessük át tőzeges virágföldbe. Tegyük 18—20°C-os helyre, hogy kihajtson, bőségesen öntözzük, és óvatosan trágyázhatjuk is. Néha kétszer is virágzik. A mikulásvirág a kutyatejfélék családjába tartozik. Tejszerű nedve allergiás tüneteket okozhat, ezért a dugványokat óvatosan vágjuk le.
A mikulásvirág szaporítása
Tavasszal, az átteleltetett anyanövény erőteljes visszavágása után megjelenő friss hajtásokból vágjunk dugványt. Amíg a vágott felület „vérzése” meg nem áll, a dugványokat mártsuk forró vízbe, mert a növény tejszerű nedve mérgező. A dugványokat ezután ültessük kis cserepekbe, kavics és tőzeg keverékébe. Meleg (lehetőleg alulról melegített) helyre tegyük, borítsuk le üveggel vagy szellőzőnyílásokkal ellátott fóliával, és a földet tartsuk nedvesen. Ha a növekedés megindul, a növénykéket tegyük át árnyékos helyre, majd egy hónap múlva valamennyit ültessük át nagyobb cserépbe, dús földkeverékbe, például finom kavics, tőzeg és virágföld egyenlő arányú keverékébe. Ha azt szeretnénk, hogy a növény bokros növekedésű legyen, csípjük le a hajtásvégeket.
Hogyan virágoztathatjuk újra a mikulásvirágot?
A mikulásvirág úgynevezett rövidnappalos növény. Csak akkor hoz újra virágot és felleveleket, ha napi 12 órán át kevesebb ideig éri fény. Az ennél több, illetve a mesterséges fénytől sötét műanyag fóliával védhetjük. Novembertől az éjszakai hőmérséklet 18°C, a nappali 20°C körül legyen.
NÖVÉNYDOKTOR
Ha a mikulásvirágot csupán egy szezonon át tartjuk, nemigen támadja meg betegség vagy kártevő.
A levélfodrosodást vírus okozza. A levelek elferdülnek, foltosodnak, a szár meggörbül, a fellevelek fodrosodnak. A beteg növényt nem lehet megmenteni.
A gyapjas pajzstetvek a levelek fonákján jelenhetnek meg. A kártevőket alkoholba mártott vattacsomóval távolíthatjuk el.
ÖTLETEK A VÁSÁRLÁSHOZ
A kertészetek és virág- boltok mikulásvirágkínálata bőséges és változatos. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a növény levele egészséges és friss legyen.
Élettartam: A növényt általában csak néhány hónapon át tartják, pedig zöld dísznövényként több éven át elél.
Idény: December és január között.
Gondozás: Hálás növény. Virágzás idején világos, hűvös helyet igényel.