Királybegónia (Begonia x rex-cultorum)
A királybegónia legszebb részei természetesen a színpompás levelek. A jelentéktelen virágokat nyáron távolítsuk el, hogy ne zavarják a levelek fejlődését.
Színpompás levelek
A királybegóniát elsősorban gyönyörű levelei miatt szeretjük és értékeljük. A fejlődő virágok nemcsak mellékesek, hanem zavaróak is.
Ami a növény leveleinek színpompáját illeti, aligha tud más növény versenyre kelni vele. Néha joggal hihetjük, hogy a növényen a szivárvány összes színe megtalálható. Létezik ugyan a zöld és a piros alapszín, de ezekhez szinte metálszerű színek és árnyalatok is keverednek. A levelek formája változó. Egyes esetekben ovális, máskor szív alakú.
Virágok nyáron
Nyár közepén hirtelen apró, rózsaszín virágok jelennek meg a növényen, de a színpompás levelek között egyáltalán nem feltűnőek. Legjobb ezeket a virágokat lecsípni, hogy a levelek több energiához jussanak.
Gondozása nem olyan egyszerű
A királybegónia nem tartozik a könnyen gondozható növények közé. Természetes körülmények között trópusi területek erdeiben él. Próbáljuk meg a lakásban is megteremteni ezeket a körülményeket.
Helyes gondozás egész évben
Nyár
A meleg évszakban a királybegónia gondozása nem okoz nehézséget. Víz- és tápanyagigénye hasonlít a többi növényéhez. Figyeljünk azonban arra, hogy a földje soha ne száradjon ki, a levegő páratartalma ne legyen túl alacsony (állítsuk a cserepet vízbe rakott kavicsokra), és ne tegyük a növényt közvetlen napfényre. Amint a virágok megjelennek, rögtön csípjük le őket.
Ősz és tél
Ha csökken a fénymennyiség, csökkentsük az öntözővíz mennyiségét is. Tápoldatot ilyenkor már egyáltalán ne kapjon. Ebben az időszakban gyakran megtörténik, hogy a növény leveleinek egy része lehullik, de ne ijedjünk meg, ez természetes folyamat. Figyeljünk arra, hogy megfelelő hőmérsékletet biztosítsunk a növény számára, és ne kerüljön túl közel a fűtőtesthez.
Tavasz
A nappalok hosszabbodásával a növény kapjon ismét több vizel. és áprilistól vagy májustól kezdve tápoldatot is. Márciusban vagy áprilisban ültessük át.
Levéldugványok
A királybegónia szaporítása nagyon érdekes, ugyanis levéldugványról történik. Vágjunk le egy jól fejlett levelet, szár nélkül. Fektessük le az asztalra, és éles borotvapengével vágjuk át több helyen is a fő levéleret. Ezt követően a levelet helyezzük vízszintesen a földfelszínre, és hajcsat vagy kavics segítségével szorosan rögzítsük a földhöz. A cserepet tegyük meleg, világos helyre. Az elvágott erek mellett fejlődő kis növénye kel törjük le, és ültessük külön.
NÖVÉNYDOKTOR
Ha rothadó részek jelennek meg a száron, a leveleken és a virágokon, növény túl sok vizet kapott, és valószínűleg a hőmérséklet is túl alacsony volt.
A száraz levélszélek, az összepöndörödött vagy kókadt levelek vízhiányra utalnak. A legjobb, ha a növényt vízzel teli edénybe állítjuk, míg a földje teleszívja magát nedvességgel.
A kis levelek, a gyenge hajtások és az elégtelen növekedés tápanyaghiány következménye. Az öntözővízhez adjunk több tápoldatot vagy ültessük át a tövet friss földbe.
A lisztharmatot a leveleken megjelenő fehér lepedékről ismerhetjük fal. A beteg részeket vágjuk le, a megmaradt növényrészeket pedig gombaölő szerrel védjük a fertőzéstől.
A szürkepenész szintén gombabetegség. Szürkésbarna penészréteg formájában jelenik meg a növényen. Nem elég, ha a növényt gombaölő szerrel kezeljük, hanem szárazabb helyet is kell keresnünk számára.