Tarkaorchidea (Zygopetalum)
Fajtól függően a tarkaorchidea fákon, sziklahasadékokban vagy - hagyományosan - a talajban gyökerezve él. A változatos színekben pompázó orchidea nemzetség tagjai könnyen nevelhetők.
Jácint illatú orchidea
Az elsősorban Brazíliában és Paraguayban előforduló tarkaorchidea nemzetség néhány nagyon színpompás fajt foglal magában. Az orchidea latin elnevezése a görögből vezethető le, jelentése: a bibeszál, a csésze és a sziromlevelek összenőttek.
Különböző élőhelyek
Az orchidea által igényelt környezet annak fajtájától függ. Vannak epifita fajok (fákon és fákban élnek), litofita (sziklákban vagy sziklákon, esetleg kisebb köveken élnek) és terresztrikus (talajban gyökeredző) fajok. Aki az orchideatartás könnyebbik módját választja, minden fajt fán vagy kéregdarabon, esetleg jó vízelvezetésű talajban próbál tartani.
Nagy bulba
Több fajnak feltűnően nagy bulbája (hagymaszerű megvastagodása) van, az ezen ülő két vagy több levél általában lándzsa alakú. Ezen fajok szaporítása egyszerűen a bulbák leválasztásával történik. A virágszáron 4-10 virág helyezkedik el. Vannak olyan fajok is, amelyeknek a virág- szára akár az egy métert is elérheti. A virágok színpompásak, a sárga, a rózsaszín és a lila minden árnyalata megtalálható.
Kellemes illat
A virág szépségét még a kellemes, jácintra emlékeztető illat is kiemeli. Ez az orchideafaj kiválóan alkalmas cserepes növénynek és vágott virágnak is. A Brazíliából származó Z. mackaii különösen tartós. Egy nagy virágfürt 7-10 virágból áll össze. A virágok októbertől februárig díszlenek.
A helyes gondozás
Talaj
Az orchideák számára tőzegből és édesgyökerűpáfrány gyökérzetéből azonos arányban összeállított földet készen vásárolhatjuk meg. Fontos a talaj jó vízáteresztő képessége, ezért a drénréteg mindig legyen kellően vastag. A vízáteresztő-réteg kialakítására jól megfelelnek az égetett agyaggolyók, a kavicsok és (agyag)cserépdarabok.
Virágzás
A virágzási időszak fajonként változó, ezért nem lehet általános, éves gondozási tervet felállítani. Alapvetően igaz, hogy a nyugalmi időszakban az öntözést csak annyira csökkentsük, hogy a bulba és a levelek ne kezdjenek el zsugorodni. Amint Új hajtások jelennek meg a növényen, Újra kapjon több vizet, nyáron pedig öntözzük rendszeresen és bőségesen. Ebben az időszakban gondoskodjunk állandó, magas páratartalomról és friss levegőről is. Az orchideát tegyük világos helyre, de semmi esetre se érje közvetlen napsütés.
Átmeneti időszak
Az átmeneti időszakban a növény továbbra is álljon világos helyen, de már nem igényel olyan magas hőmérsékletet.
Átültetés
Átültetésre csak nagyon ritkán van szükség, elég három- vagy négyévente sort keríteni rá, ugyanis a gyakori földcserét (és általában az elhelyezés megváltoztatását) nem bírja.
Elhelyezés
A tarkaorchidea számára minden lakásban találhatunk helyet. Csodálatos színei miatt természetesen egyedül is állhat, de semmit sem veszít vonzerejéből, ha más orchideákkal együtt helyezzük el.
NÖVÉNYDOKTOR
A növény rothadása a túlzott öntözés vagy a nagyon magas páratartalom következménye lehet. A kisebb mértékű rothadás az öntözés beszüntetésével még helyrehozható, de ha már nagy területeket érint, vágjuk le a megfelelő részeket nagyon éles, tiszta, lehetőleg fertőtlenített késsel.
A csigák kimondottan szeretik az orchideákat. A legtöbbször már a talajjal együtt bekerülnek a lakásba. Elsősorban a leveleket rágják meg. Különítsük el a növényt a többitől, a csigákat pedig gyűjtsük össze.