Begónia
A tetszetős külsejű begónia - egy kis szerencsével - egész évben virágzik. Nyáron kiültethetjük virágládába. Egy kis tisztításon, öntözésen és trágyázáson kívül egyéb gondoskodást nem igényel.
Dús virágú fajták keresztezése
A szobai nevelésre szánt begóniafajták széles választékából a begónia elatior-hibridek a legkedveltebbek. Az angol származású J. Veitch volt az, aki 1883-ban elsőként keresztezte a dél-amerikai gumós begóniákat a Kelet-Afrikából származó Begónia socotranával. így jött létre az első elatior-hibrid, amelynek Veitch a 'John Heal' nevet adta. A keresztezéseket később más botanikusok folytatták. Ennek köszönhető, hogy ma, bő száz év elmúltával az érdekes begóniafajták egész sorából választhatunk.
Aphrodité egész évben
Számos begónia viseli nők, illetve istennők nevét. Az 'Aphrodité' név hallatán sokunkban felidéződnek a csodaszép, dupla rózsaszín virágok. Az elatior-hibridek a keresztezéseknek köszönhetik a karácsonyi és a gumós begóniára emlékeztető tulajdonságaikat. Ezek a növények alacsonyak, lágy szárúak, dús virágaik változatos árnyalatokban pompáznak, a pirostól kezdve a rózsaszínen keresztül egészen a fehérig. A begónia virágai csaknem egész évben nyílnak, és sokáig szépek maradnak. Egyes fajták telt szirmú, mások egyszerű virágokat hoznak. Ez utóbbiak a karácsonyi begóniára hasonlítanak, ám virágaik nagyobbak. Szinte valamennyi hibrid alsó levelei pajzs alakúak, a felső levelek ezzel szemben kisebbek, és szív formájúak.
Mini változatban is
A begóniák között van egy fajta törpe is, amely fele akkora, mint a begónia elatior. Apró, kecses virágai csaknem mindig egyszerűek. A legkülönfélébb színárnyalatokban kapható mini begóniák az ablakpárkány elragadó díszei.
A begóniát egyszerű szaporítani
Vágjunk dugványokat
A legszebb begóniákat hajtásdugványokból nevelhetjük, de levéldugványokat is használhatunk erre a célra. Bár a dugványok egész évben gyökeresednek, a szaporításra mégis legjobb közvetlenül virágzás után sort keríteni.
Négy hónap a virágzásig
A körülbelül 8 cm hosszú hajtásdugványokat közvetlenül a levél alatt vágjuk le, majd távolítsuk el a legalsó levélpárt. a dugványok akár vízben is meggyökeresednek, de jobb. ha homok-tőzeg-föld keveréket használunk. Gondoskodjunk a szokásosnál valamivel magasabb hőmérsékletről. Napsütés ellen műanyag fóliával védhetjük a növényeket, a föld ne legyen túlságosan nedves, mert könnyen fennáll a rothadás veszélye. a meggyökeresedett növényeket ültessük 11-12 cm átmérőjű cserépbe. a bokrosodást elősegíthetjük, ha többször egymás után lecsípjük a hajtáscsúcsokat.
Vigyázzunk az átültetésnél
A többi begóniafajtához hasonlóan az elatior-hibridek is törékeny növények. Húsos, nedvdús részeik legapróbb sérülése is rothadásos fertőzést idézhet elő - a leggyakrabban lisztharmatot. Bánjunk tehát óvatosan a begóniával, különösen átültetéskor. a cserép aljára tegyünk egy réteg nedves tőzeget vagy virágföld-tőzeg keveréket, és helyezzük rá a növényt. a földlabda köré lazán töltsünk virágföldet, úgy, hogy minden gyökeret befedjen, de ne nyomkodjuk le túl erősen. Ezután állítsuk a begóniát árnyékos helyre, és néhány napig ne öntözzük.
NÖVÉNYDOKTOR
□ A barna levélfoltok perzselés nyomai..Ez akkor következik be, ha a nedves leveleket napsütés érte.
□ A sárga, lankadt levelek azt jelzik, hogy a növényt túl hűvös helyen, túl nedvesen tartjuk. Tegyük melegebb helyre.
□ Ha lágy, fehér részek láthatók a leveleken, lisztharmattal van dolgunk. Idejében távolítsuk el a beteg leveleket. Amennyiben újra megjelenik a lisztharmat, el kell dobnunk a növényt.
□ A takácsatkák a levelek fonákján jelennek meg, és apró pontoknak látszanak. Súlyos esetben meg kell válnunk a növénytől, enyhébb esetben különítsük el, és kezeljük megfelelő növényvédő szerrel.
□ A levéltetvek elsősorban a szabadban tartott begóniák levelének fonákján fordulnak elő. Permetezzük rovarirtó szerrel.