Pártáskosbor - Több mint időtöltés. Hobbi.

Több mint időtöltés. Hobbi.
Virágos és zöld dÍsznövények
Tartalomhoz ugrás
Pártáskosbor (Vanda)

A virágüzletekben gyakran találkozhatunk a kékes, lilás árnyalatú pártáskosbor gyönyörű virágaival. Cserepes növényként sajnos csak ritkán kínálják, pedig léteznek nagyon könnyen gondozható fajok is.

Színpompás virágok
Az orchideák virága tulajdonképpen mindig álomszép. A virágajkak és a virágszirmok, valamint a sarkantyúk néha földön kívüli lények hatását keltik. A pártáskosbor virágai a feltűnő, egzotikus virágok közé tartoznak. Néhol a virágszirmok csíkosak, máshol foltosak, megint más virágok pedig pöttyösek. Színük a világoskék és a kékeslila között változhat. Ez utóbbi szín az orchideák esetében igazi különlegességnek számít. Közös jellemzőjük, hogy egy-egy száron mindig több nyílik, illatuk pedig nagyon kellemes.

Fán lakó növények
A pártáskosbornak mintegy 60-70 faja ismert. Ezek elsősorban Ázsia trópusi területein, Indiában, Kínában, Indonéziában és a Fülöpszigeteken honosak. Hazájában szinte minden pártáskosbor fán lakik. A tápanyagokat és a nedvességet hosszú, erős léggyökereikkel veszik fel. Ezt a tényt természetesen figyelembe kell vennünk, ha ilyen orchideát a lakásban szeretnénk nevelni.


Nincs nyugalmi időszaka
Sok más orchideával ellentétben a pártáskosbor nem nevel ál-gumót, és kimondott nyugalmi időszakra sincs szüksége. Fontos, hogy ismerjük orchideánk pontos latin nevét, ugyanis csak ennek ismeretében tudjuk eldönteni, hogy télen a meleget vagy inkább csak a szobahőmérsékletű helyiséget kedveli. Minden fajra igaz azonban, hogy a lakásban tartott növények magas páratartalmat igényelnek.

A hőmérséklet télen
A pártáskosbor nagy családjában két csoportot kell megkülönböztetnünk. Az egyik csoport növényei télen is meleget igényelnek, a hőmérséklet nem csökkenhet 18 °C alá. Ide tartoznak a V. hookeriana, V. kim-balliana, V. lamellata, V. teres és a V. tesselata. A másik csoport tagjai alacsonyabb hőmérséklettel is megelégszenek, de a 12 °C-nál hidegebbet ezek sem bírják. Ilyenek például a V. amesiana, V. bensonii, V. coerulea, V. coerules-cens és a V. tricolor.

Különleges igények
Ahhoz, hogy a pártáskosbor megfelelően fejlődjön, a hőmérséklet mellett másra is figyelnünk kell.

Öntözés
Az orchideák mindig lágy vizet igényelnek. A víz lágyítása vegyi anyagok nélkül is megoldható, ha például éjszakára tőzeggel töltött zacskót lógatunk az öntözővízbe (100 g tőzeg 6-8 liter vízhez elegendő). A tőzegzacskót akár három-négy alkalommal is felhasználhatjuk.

Tápanyagutánpótlás
Ezeket az orchideákat csak a növekedési időszakban kell trágyáznunk, és akkor is csak igen kis mennyiségben. Ha tápoldatot adunk a növénynek, négyszer-ötször olyan híg keveréket készítsünk, mint amilyet a tápoldat használati utasítása javasol.

Ültetőközeg
Ültessük a növényt speciális orchideaföldbe, vagy édes-gyökerű-páfrány gyökérzete, rostos tőzeg, fakéreg és faszéndarabkák keverékébe. A legtöbb esetben a pártáskosbor fakosárba kerül. Ha a növényt cserépben szeretnénk nevelni, alakítsunk ki a cserép alján megfelelő vízelvezető réteget. A növényt csak három- vagy négyévente kell átültetnünk. Legyünk ilyenkor nagyon óvatosak, ugyanis ha a gyökerek megsérülnek, a növény elpusztulhat.

NÖVÉNYDOKTOR
□ A pajzs- és gyapjastetvek gyakran megjelennek az orchideákon.
A pajzstetveket óvatosan, hegyes késsel távolítsuk el, a gyapjastetveket pedig csipesszel szedjük le a levelekről. Az érintett részeket kenjük be alkoholos, szappanos oldattal, majd mossuk le a növényt tiszta vízzel.
□ A takácsatkákat legtöbbször csak akkor vesszük észre, ha már nagyon sok van belőlük. Ilyenkor általában már csak a rovarölő szer segíthet.
□ A vírusos fertőzés
korcsosuláshoz vagy más károsodáshoz vezethet. Ilyen esetben inkább váljunk meg a beteg növénytől.


Vissza a tartalomhoz