Japán kamélia - Több mint időtöltés. Hobbi.

Több mint időtöltés. Hobbi.
Virágos és zöld dÍsznövények
Tartalomhoz ugrás
Japán kamélia (Camellia japonica)

A japán kamélia rózsára emlékeztető virágaival a lakás legszebb ékessége lehet. Nagyon igényes növény, ezért a legkisebb gondozási hiba esetén a gyönyörű virágpompa sajnos elmarad.



Sokat csodált szépség

A japán kamélia a teafélék családjába tartozik. Japánban és Koreában számtalan faja nő vadon. Örökzöld cserje, akár a 15 méteres magasságot is elérheti. Elsőként Gerg Josef Kamel (1661-1706) botanikus írt a kaméliáról. Nálunk csak egyetlen faja, a japán kamélia terjedt el. A sötétzöld, fénylő, bőrnemű levelek és a a januártól áprilisig nyíló, rózsához hasonló virágok színe érdekes kontrasztot ad a növénynek.

Az irodalom is megörökítette

Ezt a növényt Alexandre Dumas francia regényíró tette halhatatlanná múlt században írt regényével („Kaméliás hölgy”), amelynek hősnője mindig kaméliavirágot viselt.

Az egész világon vannak csodálói

Sok országban működnek egyesületek, amelyeknek a legszebb kamélia fajták nemesítése és a tapasztalatok átadása a céljuk. Így nen csoda, hogy se szeri, se száma az egyre újabb és szebb fajtáknak.

Nagyon érzékeny

A japán kamélia rendkívül érzékeny a hőmérséklet, a páratartalom és az öntözővíz mennyiségének változására. Ha eltolódik e három tényező egyensúlya, azt azonnal észrevehetjük a növényen. Ha télen a hőmérséklet 10-15 Celsius fok fölé emelkedik, nagyon sok vizet párologtat, lehullanak a levelei és a bimbói. Nem tűri sem a központi fűtéses lakás száraz levegőjét, sem a huzatot.

Télikert a legalkalmasabb

Átteleléskor a télikertben biztosíthatjuk számára a legtökéletesebb feltételeket. Ekkor is egyenletes hőmérsékletet és páratartalmat igényel.

Tipp
A bimbós növény helyét ne változtassuk, mert lehullajtja őket. Még arra is érzékeny, ha ilyenkor elfordítjuk.

A japán kamélia egy éve

Májustól szeptemberig
A japán kamélia ezekben a hónapokban a kertben érzi magát a legjobban, de kitehetjük az erkélyre is. Ültessük ki cserepestől félárnyékos , szélvédett helyre a kertbe. A lakásban tartva csak ritkán vészeli át a nyári időszakot. Esővízzel vagy lehűtött forralt vízzel öntözzük, és hetente egyszer tegyünk az öntözővízbe tápoldatot.

Októbertől februárig
Ebben az időszakban neveljük a növényt a lakásban vagy - ha van - a télikertben. Biztosítsunk számára 10-15 Celsius fokos hőmérsékletet, mert egyébként nem nyílnak ki a virágbimbók. A virágzást követően tartsuk kissé hűvös helyen, amíg kiültetjük a szabadba.

Márciustól májusig
Ilyenkor a növény teljes virágpompájában tündököl. Ha idejében eltávolítunk róla néhány bimbót, a cserjén maradó virágok átmérője elérheti akár a 6 cm-t is. Amennyiben szükséges, ilyenkor alakító metszéssel formálhatjuk a növényt. A levágott ágak akár egy hétig is szépen díszlenek a vázában, ha egy kevés cukrot és sót keverünk a vízbe. Nagyon fényigényes növény, dekora tavasszal óvjuk a déli napfénytől, mert az érzékeny bimbók könnyen megperzselődhetnek. A kinyílt virágok mindössze egy hétig díszítik a cserjét, ami tulajdonképpen csekély kárpótlás a sok gondozásért.

Növénydoktor

A japán kaméleát csak ritkán támadják meg kártevők. A legtöbb gond abból fakad, hogy nem tartjuk be  a néha bizony nagyon szigorú gondozási szabályokat.
Lehullanak a levelek és a bimbók
Ez azonnal bekövetkezhet, ha megbomlik az egyensúly az öntözés, a tápanyag-utánpótlás, a páratartalom és a hőmérséklet között. Tvábbi ok lehet még, ha túl meleg, illetve huzatos helyen tartjuk, vagy az átteleltetéskor kiszárad a földlabdája.
A növény levéltetvek és korompenész megjelenésére is lombhullással reagál. A növény nevelése csak akkor kecsegtet eredménnyel, ha pontosan betartjuk a gondozásával kapcsolatos előírásokat.

Vissza a tartalomhoz